Telefónne číslo

+421

905 942 808

lomka

Info o CORDYCEPS z tlače: - Huba ako všeliek: Cordyceps pre zdravé obličky, srdce aj pľúca

 

Huba ako všeliek: Cordyceps pre zdravé obličky, srdce aj pľúca

 

Vo vysokých horách Číny a Tibetu žije svoj zaujímavý život huba cordyceps, ktorej použitie v tradičnej čínskej medicíne je známe viac ako 1000 rokov. Obsahuje látky so silným antibiotickým účinkom, stimuluje imunitu a aktivitu bielych krviniek, pôsobí protizápalovo a reguluje činnosť pečene. Vysoký obsah antioxidantov, enzýmov a minerálov, robí z tejto huby bioaktívny doplnok výživy. Mnoho rodičov si pochvaľuje cordyceps, pretože vytiahol ich deti z kolotoča opakujúcich sa chorôb dýchacieho systému a uchránil ich pred ďalšou dávkou anitbiotík. Čím je táto huba zvláštna? Zdá sa, že všetky čary súvisia s jeho schopnosťou prežitia a prispôsobenia sa špecifickým podmienkam i s obrovskou vnútornou energiou.

 

Rastlina a hmyz v jednom

 

Hoci patrí cordyceps (tibetská huba, húsenica čínska), ktorého je niekoľko stoviek druhov, do čeľade húb, jeho život pripomína raz rastlinu a raz hmyz. Ide vlastne o cudzopasnú hubu, ktorá pre svoj životný cyklus potrebuje hostiteľa.

 

V zime žije v zemi, kde ako zámotok prečká nevhodné podmienky. Počas dvojročného podzemného vývoja sa vyživuje cez korene vysokohorských rastlín, dokáže odolať chladu, nedostatku kyslíka i hladovaniu. Na jar vyrastá podhubie zo zeme a v letnom období existuje ako hnedá huba, na horských lúkach ťažko rozpoznateľná. Vytvára plodnice vysoké asi 10 centimetrov oranžovej alebo hnedej farby a vystreľuje z nich spóry. Spóry sú odolné výtrusy obalené membránou predstavujúce dômyselný rozmnožovací mechanizmus. Vystreľujú do okolia a prichytávajú sa na telo lariev motýľa - nenápadne sfarbenej mory.

 

Tu začína ich etapa parazita. Nakazená larva sa zaryje do zeme, spóra sa začína rozrastať, pričom sa vyživuje z vnútorných orgánov larvy. Mumifikáciou larvy sa vytvorí ochranný obal z rohoviny a huba prežíva v zemi ako zámotok. V tejto forme je predmetom zberu a využitia liečivých vlastností.

 

Pri čom všetkom pomáha?

 

  • Choroby pľúc

 

Prírodné antibiotiká bez nežiadúcich účinkov obsiahnuté v kordycepse sú prínosom pri zápaloch priedušiek a pľúc, astme, pri oslabenom dýchaní a tiež liečbe tuberkolózy. Aj zvýšenie zásobovania pľúc a srdca krvou je pozitívnym účinkom tejto huby.

 

  • Obličky

 

Pozitívne účinky cordycepsu na látkovú výmenu obličiek sú medicínsky dokázané. Účinné látky zlepšujú dynamiku buniek a vylučovanie urotoxínu. Zabraňujú druhotnej infekcii obličiek, pomáhajú pri bolestiach v driekovej oblasti a predchádzajú pomočovaniu.

 

  • Koronárne choroby srdca

 

Látky, ktoré rozširujú cievy, znižujú hladiny tukov a cholesterolu v krvi, regulujú počet krvných doštičiek a zlepšujú látkovú výmenu v tkanivách, sú hlavným dôvodom pre užívanie cordycepsu pri chorobách srdcových ciev. Tiež regulujú pomer vápnika a fosforu v krvi a výrazne napomáhajú stabilizácii krvného obehu.

 

  • Pečeň

 

Cordyceps zlešuje funkciu pečene pri zápaloch (hepatitíde) a cirhóze. Revitalizuje organizmus aktívnym odstraňovaním toxínov, vrátane toxických zbytkov liekov a posiňuje imunitný systém. Antioxidanty zlepšujú odolávanie zvýšenej fyzickej záťaži.

 

  • Detoxikácia a rakovina

 

Pozitívny vplyv cordycepsu a regeneračné účinky na pečeň, obličky a pľúca priamo súvisia s jeho celkovou detoxikačnou schopnosťou. Pri liečbe rakovinových ochorení zlepšuje cordyceps fungovanie týchto dôležitých orgánov a zároveň podporuje činnosť bielych krviniek pri rádiochemickej liečbe.

 

 

Ekológia

Cordyceps je známy v západnom svete len niekoľko desaťročí. Jeho výnimočné vlastnosti zvýšili dopyt a cenu nezvyčajnej huby. Najviac cenený kordyceps čínsky, ktorý rastie na Tibetskej náhornej plošine, zbierajú ľudia žijúci vo vidieckych osadách. Hubu vyhľadávajú a vyberajú zo zeme ako tenké hnedé tyčinky. Veľký záujem však vzbudzuje aj obavy o narušenie ekologickej rovnováhy a vplyv na tradičný život Tibeťanov.

 

Upozornenie

Cordyceps nie je vhodný pre každého. Nemali by ho užívať:

  • tehotné a dojčiace ženy
  • deti do 3 rokov
  • ľudia s roztrúsenou sklerózou