Telefónne číslo

+421

905 942 808

lomka

LIEČIVÉ ŠŤAVY NA KAŽDÝ DEŇ

 

Základom je KOREŇOVÁ ZELENINOVÁ ŠŤAVA

 

Na 250ml potrebujeme:

4 mrkvy

3 stonky zeleru

1 menšiu červenú repu

1cm zázvorového koreňa

 

Podľa chuti môžeme pridať:

1-2 jablká na sladenie

1/2 citróna

- môžeme tiež pridať kocky ľadu alebo nariediť s vodou

Po odšťavení  ihneď vypijeme nalačno, skladujeme v chladničke maximálne 24 hodín, alebo zmrazíme.

 

Liečivé účinky:  Vynikajúca tradičná kombinácia koreňovej zeleniny a zeleru s okamžitým čistiacim efektom pre krv a posilňujúcim účinkom pre imunitný systém. Beta-karotén v mrkve aktivizuje bunkovú imunitu voči rakovinotvorným bunkám, posilňuje slizničnú imunitu dýchacích ciest a zvyšuje rezistenciu voči poškodeniu DNA v dôsledku oxidačného stresu. Červená repa je významným prírodným prostriedkom navodzujúcim prirodzenú očistu pečene. Je bohatá na látky beta-kyanidy, ktoré potláčajú rast nádoru a pomáhajú predchádzať jeho metastázovaniu. Zeler pomáha znižovať hladinu cholesterolu a krvného tlaku, posilňuje funkciu obličiek a jeho vysoký obsah alkalických minerálov má upokojujúci účinok na nervový systém. Zázvor je vyhľadávaným liekom pre svoje pozitívne účinky na tráviaci trakt (zmierňuje nevoľnosť, potláča pálenie záhy a nadúvanie, podporuje trávenie a chuť k jedlu), využíva sa ako prevencia proti nádche a chrípke, predchádza vzniku chronických ochorení dýchacích ciest, pôsobí protizápalovo, stimuluje krvný obeh, prehreje celé telo a má relaxačné účinky.

 

 

 

Sladká Mrkvová šťava 

 

Na 250ml potrebujeme:

3 mrkvy

2 fenikle

1-2 pomaranče

 

Môžeme pridať kocky ľadu alebo nariediť s vodou.

Po odšťavení  ihneď vypijeme nalačno, skladujeme v chladničke maximálne 24 hodín, alebo zmrazíme.

 

Liečivé účinky:  Lahodná a veľmi sladká šťava obľúbená aj u detí, ktorá vďaka vysokému obsahu beta-karoténu a vitamínu C posilní váš imunitný systém v akomkoľvek období. Vitamín C a beta-karotén v pomaranči a mrkve aktivizuje bunkovú imunitu voči rakovinotvorným bunkám, posilňuje slizničnú imunitu dýchacích ciest a zvyšuje rezistenciu poškodenia DNA v dôsledku oxidačného stresu. V tele je konvertovaný na vitamín A, ktorý je dôležitý aj pre zrak a zdravie kože. Histidín a vysoká hladina železa vo fenikli  pomáhajú predchádzať anémii. Fenikel je známy predovšetkým kvôli vysokému obsahu silíc, ktoré spôsobujú uvoľnenie hladkej svaloviny a úspešne odstraňujú nadúvanie, pomáhajú tiež uvoľňovať hlieny z horných ciest dýchacích a pôsobí dezinfekčne.

 

 

 

Špenátovo-ananásová šťava pre posilnenie imunity a zlepšenie zraku

 

Na 250ml potrebujeme:

150g špenátu

150g ananásu

2 mrkvy

zázvor

Môžeme pridať kocky ľadu alebo nariediť s vodou.

Po odšťavení  ihneď vypijeme nalačno, skladujeme v chladničke maximálne  24 hodín, alebo zmrazíme.

 

Liečivé účinky:  Táto výborne chutiaca zelená šťava kombinujúca  špenát a ananás je fantastickým spôsobom, akým pridať do vašej stravy alebo stravy Vašich detí veľké množstvo špenátu. Špenát patrí medzi druhy zeleniny, ktoré viažu veľké množstvo chemikálií a ťažkých kovov, preto používajte kvôli jeho veľkej spotrebe v šťave čo najlepšiu bio kvalitu. Vysoká hladina železa v špenáte v kombinácii s chlorofylom podporujú tvorbu červených krviniek a okysličenie celého organizmu. Špenát je ďalej bohatý na Vitamín K (dôležitý pre zdravé kosti), kyselinu listovú (dôležitú pre zdravý vývoj plodu a zníženie rizika aterosklerózy) a vitamín A (dôležitý pre zdravú imunitu, zrak a kožu). Ananás je okrem vysokého množstva vitamínu C, bohatý na enzým bromelain so silnými protizápalovými účinkami, ktorý pomáha tráviť bielkoviny a tiež predchádzať alergických reakciám. Ananás má tiež preukázané ochranné účinky voči makulárnej degenerácii a poškodeniu zraku.

 

 

 

Očisťujúca citrusovo-zeleninová šťava

 

Na 250ml potrebujeme:

150g rímskeho šalátu

1 čakanka

1/2 uhorky

1/2 feniklu

1/2 pomaranča

1 grapefruit

petržlenová vňať

 

Môžeme pridať kocky ľadu alebo nariediť s vodou.

Po odšťavení  ihneď vypijeme nalačno, skladujeme v chladničke do 24 hodín, alebo zmrazíme.

 

Liečivé účinky:  Táto chuťovo aj nutrične kompletná šťava sa vyznačuje významnými detoxikačnými účinkami na pečeň. Detoxikačný účinok šťavy môžete podporiť zaradením zeleného čaju a čerstvého granátové jablká ako dopoludňajšiu desiatu. Zelený čaj a granátové jablko sú známe ako spúšťače enzýmov 2. fáze detoxikácie, počas ktorej zneškodňujú nebezpečné voľné radikály a pomáhajú nadviazať škodlivé substancie na látky rozpustné vo vode a vylúčiť ich z tela. Grapefruit pomáha pri chudnutí  pre svoj vysoký obsah kyseliny salicylovej. Je jedným z najcennejších prírodných prostriedkov na rozpustenie usadeného vápnika v kĺboch spôsobujúceho osteoartrózu. Fenikel je známy predovšetkým pre vysoký obsah silíc, ktoré spôsobujú uvoľnenie hladkej svaloviny a úspešne odstraňujú nadúvanie, ďalej pomáhajú tiež uvoľňovať hlieny z horných ciest dýchacích a pôsobí dezinfekčne. Zeler pomáha znižovať hladinu cholesterolu a krvného tlaku, posilňuje funkciu obličiek a jeho vysoký obsah alkalických minerálov má upokojujúci účinok na nervový systém. Petržlenová a koriandrová  vňať pomáhajú uvoľniť ťažké kovy z tkanív do krvného obehu, preto v prípade, že sa snažíte zbaviť aj ťažkých kovov, odporúčam tiež zaradiť aspoň 20 minút pred vypitím šťavy Aloe Vera gél, ktorý rozširuje krvné kapiláry a pomôže živinám zo šťavy dostať sa do medzibunkových priestorov, a tiež ako výživový doplnok Chlorellu, ktorá je známa svojou schopnosti naviazať ťažké kovy vyplavené do krvného obehu a vylúčiť ich z tela.

 

 

 

Zelená šťava pre zdravé črevá

 

Na 250ml potrebujeme:

1/2 hlávkového šalátu

Pol zväzku zeleru

150g bielej kapusty

2 mrkvy

1 zelená hruška

1 zelené jablko, zázvor

 

Môžeme pridať kurkumu na zýšeniu protizápalového účinku na črevné steny.

Po odšťavení  ihneď vypijeme nalačno, skladujeme v chladničke maximálne 24 hodín, alebo zmrazíme.

 

Liečivé účinky:  Táto vynikajúca zeleninová šťava sa osvedčila ako výborná prevencia, ale aj prostriedok na zmiernenie chronických zápalu v tenkom aj hrubom čreve. Šťava z kapusty a jej silné protirakovinové látky v nej obsiahnuté, tzv. Izokyanáty zrýchľujú rozklad škodlivého estrogénu zodpovedného za rakovinu prsníka alebo prostaty, a spomaľujú rast rakovinových buniek u ďalších typov rakoviny. Kapusta slúži tiež ako výborný čistič črevného prostredia. Spojenie síry s chlórom je účinné pri čistení slizníc zažívacieho ústrojenstva. Plynatosť po pití šťavy je následok uvoľnenia zahnívajúcich odpadových látok v črevách a je prirodzeným procesom črevnej očisty. Surová šťava z karotky zmiešaná so surovou šťavou z kapusty je vynikajúcim zdrojom vitamínu C, ktorý pomáha pri zápale ďasien, vedúcim k paradentóze.

 

 

 

Ananásovo-zeleninová šťava pre lepšie zažívanie 

 

Na 250ml potrebujeme:

1 rímsky šalát

1 fenikel

1 zväzok zeleru

150g ananásu

mäta

Po odšťavení  ihneď vypijeme nalačno, skladujeme v chladničke maximálne 24 hodín, alebo zmrazíme.

 

Liečivé účinky:  Táto veľmi sladko a lahodne chutiaca svetlo zelená šťava podporuje trávenie a zmierňuje tráviace ťažkosti. Fenikel je známy predovšetkým kvôli vysokému obsahu silíc, ktoré spôsobujú uvoľnenie hladkej svaloviny a úspešne odstraňujú nadúvanie, ďalej pomáhajú tiež uvoľňovať hlieny z horných ciest dýchacích a pôsobí dezinfekčne. Zeler pomáha znižovať hladinu cholesterolu a krvného tlaku, posilňuje funkciu obličiek a jeho vysoký obsah alkalických minerálov má upokojujúci účinok na nervový systém. Ananás je okrem vysokého množstva vitamínu C bohatý na enzým bromelain so silnými protizápalovými účinkami, ktorý pomáha tráviť bielkoviny a tiež predchádzať alergických reakciám. Čerstvá mäta povzbudzuje chuť k jedlu, je veľmi vhodným doplnkom pri nechutenstve a poruchách trávenia. Má upokojujúce účinky na náš metabolizmus, pomáha proti bolestiam tráviaceho traktu, a podporuje tvorbu žlče, ktorá je dôležitá pre trávenie tukov.

 

 

 

Zelená šťava pre zdravé nechty, vlasy, ďasná aj upokojenie nervového systému

 

 

Na 250ml potrebujeme:

3 mrkvy

150g špenátu

Pol zväzku zeleru

1 uhorka

pol grapefruitu

1 červené jablko

muškátový orech

koriander

 

Môžeme pridať kurkumu na zýšenie protizápalového účinku na črevné steny.

Po odšťavení  ihneď vypijeme nalačno, skladujeme v chladničke maximálne 24 hodín, alebo zmrazíme.

 

Liečivé účinky:  Kombinácia špenátu, karotky a uhorky je pre svoj vysoký obsah kremíka a síry osvedčeným receptom pre rast vlasov a zdravé nechty. Vysoký obsah draslíka v uhorka harmonizuje vysoký i nízky krvný tlak a poskytuje prvá pomoc pri zápaloch ďasien. Kombinácia špenátovej, zelerovej a mrkvový šťavy má pre svoj vysoký obsah železa, draslíka a horčíka upokojujúce účinky na nervový systém. Korenie muškátový oriešok a koriander pôsobí tiež proti depresiám a úzkosti.